Aktualności

Relacja z XII Marszu Świętości Życia

04-04-2017

Tak dla Życia! XII Marsz Świętości Życia przeszedł ulicami Warszawy

03-04-2017

Tysiące warszawiaków wzięło udział w niedzielę 2 kwietnia w XII Marszu Świętości Życia. Pod hasłem „Tak dla Życia” przeszli wraz z kard. Kazimierzem Nyczem z Placu Zamkowego do bazyliki Świętego Krzyża. Marszowi towarzyszyła akcja „Pielucha dla Malucha”, w czasie której zbierano artykuły niemowlęce dla Domów Samotnej Matki w Chyliczkach i Zielonce.

Pod Kolumną Zygmunta uczestnicy marszu wysłuchali krótkiego świadectwa Wandy i Adama Ekielskich. Małżeństwo z 35-letnim stażem opowiedziało m.in. o swojej otwartości na przyjęcie kolejnych dzieci, mimo kłopotów ze wzrokiem matki. Ekielski był jednym z pierwszych w Polsce mężczyzn w Polsce, który dzięki prof. Włodzimierzowi Fijałkowskiemu mógł towarzyszyć żonie przy porodzie. Małżonkowie wychowują siedmioro dzieci, w tym syna z niepełnosprawnością. Prowadzą też szkołę rodzenia i Dom Narodzin.

Po takim świadectwie życia rodzinnego można dać sygnał do wymarszu – stwierdził kard. Nycz a zebrani na Placu Zamkowym nagrodzili siedmiokrotnymi brawami rodziców siedmiorga dzieci.

W marszu licznie uczestniczyły rodziny z dziećmi, które niosły specjalnie przygotowane na tę okazję serca z napisem „Dziękuję za życie”. Na zakończenie marszu wręczyły je swoim rodzicom. Radosną atmosferę marszu podkreślały różnobarwne balony i flagi oraz śpiewy i okrzyki np. „Każda mama – superbohaterka”. Dorośli nieśli też transparenty z hasłami „Dziecko to szczęście”, „Solidarni z życiem”, „Życie jest święte”. W czasie marszu przypomniano też nauczanie św. Jana Pawła II o rodzinie m.in. o roli ojca.

Tegoroczny marsz tradycyjnie już poprzedziły Msze święte: w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starówce mszy przewodniczył kard. Kazimierz Nycz natomiast w katedrze św. Floriana na Pradze bp Kazimierz Romaniuk.

– Jako chrześcijanie jesteśmy za życiem. Najgłębszy wymiar „Tak dla życia” wyraża się w tym, że wierzymy w życie wieczne, życie, które zmienia się, ale nie kończy. Chcemy, by tu na ziemi, życie każdego człowieka było cenione i chronione – mówił w homilii metropolita warszawski.

Kard. Nycz wyraził radość, że we Mszy w archikatedrze uczestniczyło wiele rodzin z dziećmi. Cieszymy się, że jesteście. Pokazujecie, że dzieci to nie tylko trud, ale radość, że nowy człowiek się narodził – podkreślił metropolita warszawski. Małżonków zachęcał do radości z tego, że mogą uczestniczyć w poczęciu człowieka, gdyż to Bóg powołał ich do współdzialania.

Niedziela związana z Marszem Świętości Życia jest również po to, by wyśpiewać Bogu chwałę za to, że życie jest święte. „Owszem, będziemy też wołać, żeby życie każdego człowieka: małego, ale też starego i chorego było święte także w odbiorze i odczuciu wszystkich ludzi; by życie i ludzka godność była chroniona również w wymiarze prawnym – zaznaczył kard. Nycz.

Organizatorem XII Marszu Świętości Życia były archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska.

archwwa.pl

Tak dla Życia! W niedzielę XII Marsz Świętości Życia przejdzie ulicami Warszawy

29-03-2017

Zapraszamy! Pod hasłem „Tak dla Życia” 2 kwietnia ulicami Warszawy przejdzie już po raz dwunasty Marsz Świętości Życia. Towarzyszy mu akcja „Pielucha dla malucha” a zebrane artykuły niemowlęce wspomogą małych mieszkańców Domów Samotnej Matki w Chyliczkach i Zielonce.

Marsz poprzedzą Msze święte w obu warszawskich katedrach. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela Eucharystii o godz. 11.00 będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz a jej uczestnicy na zakończenie będą mogli przyjąć błogosławieństwo indywidualne lub całej rodziny. Dzieci wysłuchają krótkiej katechezy a na zakończenie marszu podziękują rodzicom za dar życia wręczając im przygotowane wcześniej serca.

W tym samym czasie Mszy św. w katedrze św. Floriana na Pradze będzie przewodniczył bp Kazimierz Romaniuk. Bezpośrednio po niej warszawsko-praska gałąź marszu wyruszy w kierunku Placu Zamkowego. Około godz. 12.40 wszyscy uczestnicy spotkają się przy Kolumnie Zygmunta – tam przewidziane jest wystąpienie metropolity warszawskiego na rozpoczęcie marszu oraz świadectwa rodzin. Trasa marszu prowadzić będzie Krakowskim Przedmieściem do bazyliki Świętego Krzyża.

Kard. Nycz zapraszając mieszkańców Warszawy do udziału w XII Marszu Świętości Życia zachęca, by w ten sposób przyczynić się do wielkiej promocji świętości życia. Zwraca też uwagę, że to Jan Paweł II uczył „abyśmy byli zdeterminowani i gotowi bronić każdego życia poczętego i każdego człowieka – wtedy, gdy jest malutkim dzieckiem i gdy jest stary i chory”.

Zdaniem abp. Henryka Hosera XII Marsz Świętości Życia jest wyjątkową okazją, żeby podziękować Bogu za to, że nas obdarzył życiem. – Bóg jest jedynym źródłem życia i to życie nam przekazuje – podkreśla biskup warszawsko-praski i zachęca, by opowiadać się za życiem, także wtedy, gdy coraz bardzie rozpowszechnia się cywilizacja śmierci.

Obrona ludzkiego życia to cel marszu, który będzie nam nieustannie przyświecał. Drugi z celów – to promocja życia, małżeństwa i rodziny, a trzeci – to ewangelizacja – przypomniał podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami ks. Robert Wielądek, diecezjalny duszpasterz rodzin z diecezji warszawsko-praskiej. „Chcemy też, żeby był to czas radości, ukazywania piękna ludzkiego życia i w takim duchu zapraszamy wszystkich do udziału w marszu”.

Na marsz wybiera się wraz z rodziną Adam Ekielski, od 35 lat żyjący w małżeństwie, ojciec siedmiorga dzieci, a wraz z żoną współtwórca szkoły rodzenia „Dom Narodzin” w Łomiankach. Jak mówi: „na marszu jest miejsce dla każdego: dla małżeństw, dla dzieci, młodzieży i dla dziadków, wujków i cioć”.

Jeśli mówimy, „Tak Życiu” to musi to  mieć także wymiar konkretnego działania, dlatego podczas marszu zbierane będą pieluchy, kaszki i artykuły pielęgnacji niemowląt – mówi s. Senta Krajza, kierownik Domu Samotnej Matki w Chyliczkach. Z pomocy tej placówki rocznie korzysta kilkanaście kobiet w ciąży i z małymi dziećmi, które znajdują tam mieszkanie i opiekę. Zwykle zebrane w czasie marszu pampersy i inne artykuły wystarczą na 2-3 miesiące funkcjonowania Domu Samotnej Matki.

Modlitewnym „zapleczem” marszu jest rozpoczęte 25 marca Warszawskie Jerycho. W kaplicy sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które opiekują się oknem życia przy Hożej 53 do soboty trwa nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji obrony życia. Również w parafiach obu warszawskich diecezji przez cały tydzień wierni modlą się w tej intencji. Ruchy i stowarzyszenia przygotowały wezwania do modlitwy podczas codziennych Mszy świętych.

Organizatorami marszu są archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska. Jego nazwa nawiązuje do Dnia Świętości Życia, obchodzonego 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Kościół w Polsce ustanowił ten dzień w odpowiedzi na apel Jana Pawła II zawarty w encyklice Evangelium Vitae z 1995 r.

Po raz pierwszy Marsz Świętości Życia odbył się w Warszawie 25 marca 2006. Od 2010 r. w jego organizację włączyła się diecezja warszawsko-praska.

http://archwwa.pl/aktualnosci/tak-dla-zycia-w-niedziele-xii-marsz-swietosci-zycia-przejdzie-ulicami-warszawy/

Zaproszenia na Marsz

24-03-2017

 

 

Msza Święta za życiem „bez prądu”

21-03-2017

Z okazji Dnia Świętości Życia Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Warszawie serdecznie zaprasza na Mszę Świętą za życiem bez prądu, która odbędzie się w 25 marca 2017 r. (sobota) o godz. 18:00 w Kościele św. Kazimierza w Warszawie, przy ul. Chełmskiej 21 a.

Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy w intencji obrony życia i jego godności. Msza święta nazwana „bez prądu”a ponieważ wnętrze świątyni rozświetlą świece symbolizujące nienarodzone dzieci. Na zakończenie będzie istniała możliwość podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zachęcamy do przyniesienia z sobą lampionów!

Pielucha dla malucha

11-03-2017

Podczas Marszu będziemy wspierać Dom Samotnej Matki w Chyliczkach, zapraszamy do włączenia się w to dzieło.

Plakat XII Marszu Świętości Życia

08-03-2017

Program XII Marszu Świętości Życia

07-03-2017

11.00 Msze Święte: Archikatedra Warszawska i Katedra Warszawsko-Praska
12.40 Wymarsz w kierunku Bazyliki Świętego Krzyża
13.00 Zakończenie marszu pod Bazyliką Świętego Krzyża

Miesiąc do XII Marszu Świętości Życia

01-03-2017

Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie organizatorów Marszu. Przygotowania nabierają coraz większego tempa. Już teraz warto zarezerwować sobie niedzielę 2-ego kwietnia na radosne promowanie świętości życia.

Relacja z XI Marszu Świętości Życia

27-04-2016

XI Marsz Świętości Życia już za nami zachęcamy do obejrzenia galerii oraz wideorelacji

Opowiedzmy się publicznie za życiem!

22-04-2016

W  niedzielę, 24 kwietnia, ulicami Warszawy przejdzie XI Marsz Świętości Życia.  – Marsz będzie publicznym opowiedzeniem się po stronie życia – zapowiadają organizatorzy i zapraszają  do licznego udziału w tym wydarzeniu.

„Marsz Świętości Życia nawiązuje do Dnia Świętości Życia, do którego wezwał nas św. Jan Paweł II” – tłumaczył podczas piątkowej konferencji ks. Dominik Koperski, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warszawsko-Praskiej, dodając, że odpowiedzią na apel papieża było ustanowienie przez Konferencję Episkopatu w 1998 roku Dnia Świętości Życia.  „Marsz jest demonstracją prawa do życia każdego człowieka. Jest publicznym opowiedzeniem się po stronie życia”  – mówił ks. Koperski.

Tradycyjnie, Marsz Świętości Życia rozpocznie się Eucharystiami sprawowanymi o godz. 11.00 w Katedrze Warszawsko-Praskiej i Archikatedrze św. Jana.  „Po Mszach świętych wierni z prawej i lewej strony Wisły spotkają się na Placu Zamkowym, na którym od godz. 12.00 będzie miał miejsce happening pro life. Potem przemaszerują Krakowskim Przedmieściem w stronę Bazyliki św. Krzyża” – zapowiedziała Magdalena Kowalewska, rzeczniczka XI Marszu Świętości, zaznaczając, że marsz będzie wielką manifestacją radości z daru życia. Podczas happeningu będzie można usłyszeć m.in. świadectwo rapera Tomka „Hioba” Karenko, wokalisty zespołu „Muode Koty”, który tego dnia wystąpi podczas chrześcijańskiego koncertu „Debiuty dla życia”.

„Uczestnikami marszu będą licznie zgromadzone rodziny, osoby niepełnosprawne, stowarzyszenia, ruchy obrony życia oraz wszyscy, którzy chcą powiedzieć wielki  „tak” dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci” – tłumaczyła Beata Chojnacka z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warszawskiej.  Wyjaśniała, że marsz jest radosnym zgromadzeniem,  w którym uczestnicy zawsze czuli się bezpiecznie.  „To jest marsz o charakterze rodzinnym, bez agresji i emocji. Idziemy z uśmiechem i radością i do takiego marszu zapraszamy” – mówiła.

Tegoroczny Marsz Świętości Życia  odbędzie się pod hasłem „Człowiek miłosierny życiu zawsze wierny”.  Słowa te nawiązują do Roku Miłosierdzia Bożego.  „Troska o ludzkie życie jest jednym z uczynków miłosierdzia. Papież Franciszek zarówno w przesłaniu na Wielki Piątek, jak i w bulli zapowiadającej Rok Miłosierdzia Bożego prosi, abyśmy na nowo przemyśleli uczynki miłosierdzia.  Odkrywajmy piękno każdego życia ” – zaapelował ks. Robert Wielądek, Duszpasterz Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej, Misjonarz Miłosierdzia.

Za bezpieczeństwo uczestników  odpowiada Zakon Rycerzy Jana Pawła II.  „Marsz jest zgłoszony  i legalny” –  zapewniał Krzysztof Wąsowski, generał Zakonu Rycerzy Jana Pawła II.

Nowenna do Krwi Chrystusa w intencji obrony świętości życia

14-04-2016

Kochani, Bracia i Siostry w Chrystusie Panu!

Wspólnota Krwi Chrystusa, jako jeden z organizatorów Marszu Świętości Życia, zaprasza do udziału w Nowennie do Krwi Chrystusa w intencji: obrony świętości życia. Nowennę rozpoczynamy 15 kwietnia i trwać w niej będziemy codziennie do 23 kwietnia (indywidualnie, grupowo lub w parafiach). Czekamy na przekazanie organizatorom Marszu Świętości Życia (k_kretkiewicz@tlen.pl) informacji o kolejnych dołączających się do tej Nowenny wspólnotach czy parafiach.

W imieniu Wspólnoty Krwi Chrystusa i z darem modlitwy,
animator WKC Diecezji Warszawskiej – Katarzyna Kretkiewicz

Pobierz tekst Nowenny w obronie świętości życia [PDF]

Kard. Kazmierz Nycz oraz Abp Henryk Hoser zapraszają na Marsz

13-04-2016

 

Rodzina Biernatów zaprasza na XI Marsz Świętości Życia

Pielucha dla Malucha

09-04-2016

Podczas Marszu będziemy zbierać artykuły dla Domów Samotnej Matki, szczegóły na poniższym plakacie:

Pielucha dla Malucha

← Starsze wpisy